DIJAMANTNO BUŠENJE BETONA
PROFESIONALNE USLUGE TEHNOLOGIJE OBRADE TVRDIH GRAĐEVINSKIH MATERIJALA (BETON, CIGLA, KAMEN I DR.) NA PODRUČJU REPUBLIKE HRVATSKE SREDNJE I ISTOČNE EUROPE
PROFESIONALNE USLUGE TEHNOLOGIJE OBRADE TVRDIH GRAĐEVINSKIH MATERIJALA (BETON, CIGLA, KAMEN I DR.) NA PODRUČJU REPUBLIKE HRVATSKE SREDNJE I ISTOČNE EUROPE
Osnovna metoda bušenja u betonu koristi pneumatski ili hidraulički udar, tj. sustav za stvaranje udara koji se prenosi u radni alat. Udarno bušenje u betonu je tradicionalna metoda, ali nije bez nedostataka. Uznemirujuća buka, prašina, velike količine nekontroliranog otpada i opasnost od pukotina samo su neki od njih.
Rotacijsko bušenje je alternativa. Kamen se siječe rezanjem, brušenjem ili drobljenjem, a alat za bušenje se okreće. Rotacijska metoda uključuje tehniku punog rotacijskog bušenja pomoću svrdla uz tehniku bušenja jezgre pomoću dijamantne krune. Naša tvrtka EURO DIJAMANT nudi uslugu bušenja betona koja se može koristiti za izradu rupa malih i velikog promjera. Kod bušenja rupe, beton se ne drobi na cijelom donjem dijelu (kao što je to pri brzom bušenju), samo se napravi prstenasta rupa, a jezgra ostaje netaknuta.
Najmodernija tehnika bušenja rupa u betonu je bušenje jezgre dijamantskom krunom. Dijamant je najtvrđi mineral koji se nalazi u prirodi, tako da uz pomoć dijamantne tehnike bušenja možete napraviti rupe ne samo u betonu, već i u armiranom betonu, asfaltu ili keramičkim materijalima. Vrlo je važno pravilno prilagoditi vrstu dijamantske krune vrsti materijala koji se obrađuje. Izrada cijevi, ventilacije ili kanalizacije dijamantnom tehnikom postaje standard.
Dijamantno bušenje rupa u betonu način je da se prašina svede na minimum i značajno poveća preciznost operacija. Postupak bušenja dijamantnom tehnikom može se izvršiti upotrebom čistača s dese ili lijeve cirkulacije ispiranja kao i bez ispiranja, tj. suhim bušenjem. Čistač se koristi za uklanjanje iskopanog materijala s dna bušotine. Bušenje rupa u betonu dijamantnom tehnikom jamči stabilnost strukture materijala. U ovom slučaju, nema rizika od nekontroliranih pukotina, a sam postupak je 100% siguran.
Dijamantno bušenje je tehnika bez udaraca. Uključuje upotrebu posebnih motornih pila opremljenih dijamantnim noževima. Alternativa dijamantnim noževima su dijamantne bušilice ili dijamantna sajla. Dijamant je jedan od najtežih minerala na zemlji, zbog čega su diskovi s dijamantnim prahom toliko učinkoviti u oblikovanju teških materijala.
Dijamantni kristali uranjaju u radni dio, prodirući u njegovu strukturu i uzrokujući istjecanje nusproizvoda prema van. Brzina obrade i dimenzije čestica sintetičkih dijamanata trebaju se prilagoditi vrsti materijala koji se obrađuje. Također je važno imati pravu koncentraciju dijamantskih čestica u odnosu na radnu površinu segmenta.
Najveća primjena bušenja betona i armiranog betona su otvori za dovodne vodove električnih, vodovodnih, plinskih te instalacija klima uređaja. Primjena bušenja u armiranom betonu je mnogo, bez obzira radi li se o popunom probijanju betona ili djelomičnom. Bušenje betona najčešće se primjenjuje u građevinskoj industriji, nešto manje u privatnom sektoru i kućanstvu.
Dijamantna tehnika uspješno se koristi u općoj i industrijskoj gradnji jer ima brojne prednosti. Neupitna prednost dijamantskih bušilica je njihova nevjerojatna preciznost rada. Rupa dobiva savršeni oblik bez opasnosti od nekontroliranih pukotina ili materijalnih šteta. Iz tog razloga se dijamantsko bušenje može koristiti i u završnim radovima. Glatki rubovi rupa još su jedna prednost dijamantske tehnike.
Tehnika značajno povećava udobnost rada operatera, jer ne sadrži prašinu i dodatno ne emitira štetnu buku. Potpuno je siguran za građevinsku konstrukciju i prikladan je za upotrebu na teško dostupnim mjestima. Prenesene vibracije na građevinsku konstrukciju svode se na minimum. Problem kršenja noseće konstrukcije zida ili stropa u ovom slučaju ne postoji. Bušenje rupa može se izvesti pod bilo kojim kutom i na bilo kojoj dubini. Radovi izvedeni ovom tehnikom ne zahtijevaju mnogo vremena ili značajnog rada.
Bušenje rupa u betonu pomoću dijamantskih lopatica vrši se mokrom ili suhom metodom. Upotreba vode u ovom procesu omogućuje maksimalno smanjenje emisije prašine. Dijamantna tehnika omogućuje izradu rupa u betonu promjera od 10 do čak 1000 mm.
Pomoću dijamantskih kruna možete napraviti rupe za električne, vodovodne, kanalizacijske, grijanje, plinske ili ventilacijske instalacije. Također se koriste u postavljanju propusta, sidara, stupova i ograde
Nakon izvedbe betonskih radova ostaje znatna količina građevinskog otpada kojeg nije dopušteno baciti bilo gdje. Politika o zbrinjavanju i upravljanju otpadom je definirana zakonom i posebnim propisom o odlaganju građevinskog otpada.
U dogovoru s vama, naša će tvrtka nagomilani građevinski otpad u vašem objektu utovariti na kamion i odvesti na za to prikladno odlagalište.
MINISTARSTVO ZAŠTITE OKOLIŠA, PROSTORNOG UREĐENJA I GRADITELJSTVA
Na temelju članka 104. stavka 1. točke 9., Zakona o otpadu (»Narodne novine«, broj 178/04 i 111/06), ministrica zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, donosi PRAVILNIK O GOSPODARENJU GRAĐEVNIM OTPADOM